Namaľujme spolu lepší svet

Arteterapia je druh psychoterapie, vďaka ktorej sa napomáha jednotlivcovi alebo skupine osôb rozvíjať tvorivé schopnosti a zručnosti, budovať dobré medziľudské vzťahy a zlepšovať duševné zdravie.

Maľba na plátno má viacero výhod pre osobu, ktorá s plátnom začne pracovať. Podklad, na ktorý maľuje je pevný a nekrčí sa ako papier. Na plátno je možné nanášať viacero vrstiev. Ak je potrebné maľbu premaľovať ďalšou vrstvou, plátno stále drží svoj tvar, na rozdiel od výkresu. Na plátne je možné uplatniť rôznorodé i kombinované techniky. Od nenáročnej abstrakcie až po náročnejší realistický obraz. Plátno dovoľuje experimentovať. Maľovanie pomáha odbúravať stres a frustráciu. Pomáha v rozvoji tvorivých schopností, spontánneho prejavu a komunikácie neverbálnymi cestami najmä u mentálne, telesne alebo sociálne slabších jedincov. Túto terapiu je možné využiť, ak jedinec potrebuje prekonať osobné ťažkosti väčšieho rázu, napríklad smútok, osamelosť, či  depresie. 

Umenie kaligrafie znamená krása písania. Nejde však len o pekné písmo, ale aj o blahodarnú aktivitu na mentálne zdravie. Kaligrafia na rozdiel od iných umeleckých terapií posilňuje mentálne schopnosti, obzvlášť tie verbálne. Výskum zistil, že kaligrafická terapia zvyšuje kognitívne funkcie u starších ľudí s miernym kognitívnym poškodením, a preto sa odporúča, aby sa  ako umelecká forma začlenila do seniorských zariadení s cieľom poskytnúť stimuláciu a relaxáciu. Kurzy kaligrafie tak môžu pomôcť aj ľuďom, ktorí sú ohrození Alzheimerovou chorobou, ale odporúča sa aj deťom s poruchami pozornosti. Je to umenie, ktoré sa dá naučiť v akomkoľvek veku.

rozhoduj pakr tsk

erb TSK

Ďakujeme Trenčianskemu samosprávnemu kraju za možnosť zrealizovania projektu, ktorého výsledkom sú krásne práce žiakov školy, financovaného prostredníctvom Participatívneho komunitného rozpočtu TSK.

 

 


Fotogaléria

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac Apríl 2024 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30