Vanesa v centre diania Európskej únie

Olympiáda ľudských práv je celoštátna súťaž študentov stredných škôl v oblasti presadzovania ľudských práv a budovaní právneho vedomia mladých ľudí. Každoročne sa do nej zapojí vyše 4500 študentov z celého Slovenska, 64 najlepších postupuje do celoštátneho finále. Tento rok sa uskutočnil už XV. ročník tejto súťaže a Gymnázium Partizánske úspešne reprezentovala Vanesa Šramková.


sramkova-01Do školského kola OĽP som išla s vedomím, že keď sa už neumiestnim na popredných miestach, získam aspoň novú skúsenosť. Ale skúsenosti sa násobili, zo školského sa vďaka výhre stalo krajské kolo a z krajského celoštátne, na ktorom mi za 1. miesto za esej na tému Nobelova cena za mier pre Európsku úniu – európsky príbeh (od vojenských konfliktov k mieru a spolupráci) pripadla okrem mnohých vecných cien i cena s oveľa vyššou hodnotou – a tak som sa presne 4 mesiace od školského kola ocitla priamo v „hlavnom meste“ Európskej únie v Bruseli. Zodpovednou za celú našu skupinu bola asistentka Kataríny Neveďalovej, ktorá pre nás pripravila veľmi zaujímavý program.

Prvý deň sme strávili v centre mesta, kde sme si obklopení historickými budovami vychutnali belgické špeciality – waffle s najrôznejšími polevami a obložením, pralinky, tí starší pivo – ale aj atmosféru starých kamenných uličiek či niektoré z pamätihodností a symbolov. A popravde, soška malého cikajúceho chlapčeka (Manneken Pis) vôbec nie je taká veľká, aká sa zdá byť na všetkých fotografiách. Ďalší deň sme prežili viac pracovne. Navštívili sme budovu Európskeho parlamentu,  zaujali nás informácie o Európskej únii, jej inštitúciách, dôležitých osobnostiach i tom, ako môže byť každý euroobčan súčasťou jej rozhodnutí. Neoddeliteľnou súčasťou prehliadky parlamentných budov je pre návštevníkov aj budova Parlamentária – najväčšieho návštevníckeho centra v Európe, kde je možné v každej miestnosti vďaka interaktívnym audiovizuálnym obrazovkám čerpať nové informácie.

Posledným bodom programu bola návšteva bruselskej dominanty – Atómia. Bolo postavené pri príležitosti celosvetovej výstavy a  po jej skončení malo byť zbúrané. Stojí však dodnes a táto vyše 100-metrová stavba nám ponúkla Brusel ako na dlani. Zaujal nás najmä park Mini-Európa s monumentmi najznámejších miest celej Európy. Výťahom, schodiskami a nekonečne dlhými eskalátormi sme sa presúvali z jedného „atómu“ do druhého; v nich sú dnes zriadené reštaurácie, miestnosti, v ktorých sa konajú výstavy alebo sú určené ako vyhliadkové veže.

Očarení mestom, spomínaným výhľadom, majestátnosťou Atómia, plní nezabudnuteľných zážitkov, obohatení o nové kamarátstva a aj trochu smutní z blížiacej sa rozlúčky sme sa pomaly pobrali domov. Rezonovalo v nás množstvo zážitkov  a pochopili sme – ak sa chceme vzdelávať, niet lepšej možnosti, ako to urobiť priamo v centre diania.

Vanesa Šramková


Fotogaléria