Prevencia extrémistických a nenávistných prejavov v školskom prostredí

To, že v dnešnej dobe  pozorujeme nárast prejavov nenávisti, xenofóbie, ba i rasizmu si veľmi dobre uvedomujeme. Naša škola sa dlhodobo snaží vzdelávať študentov aj v takýchto problematických oblastiach, rozvíjať ich povedomie o ľudských právach, a to predovšetkým na hodinách občianskej náuky a spoločenskovedného seminára. Naša niekoľkoročná spolupráca s Katedrou politológie TU A. Dubčeka sa po prestávke spôsobenej pandémiou opäť mohla obnoviť a na pozvanie p. p. Fedorovej medzi nás prišiel p. Struhár.

Aké sú ohlasy študentov druhého a tretieho ročníka na workshop?

  • Workshop sa mi veľmi páčil. Všetci sme sa mohli aktívne zapájať. Spoločne sme hľadali odpovede na zložité otázky, rozoberali všetky možnosti riešenia daných situácií a aktuálnych problémov. Diskusia bola naozaj zaujímavá a poučná. Jediné, čo mi nevyhovovalo, bol nedostatok času, ktorý bol na workshop vyhradený. Nedostali sme sa teda až do hĺbky všetkých problémov. Napriek tomu túto skúsenosť hodnotím veľmi pozitívne a privítala by som, keby sme takéto workshopy mali častejšie.
  • Bolo to super. P. Struhár sa snažil, aby sme používali logické myslenie a argumentovali. Chcel od nás, aby sme problémy nerozoberali povrchne, ale do hĺbky. Mohlo to byť ale určite dlhšie ako jednu hodinu.
  • Môj názor na túto diskusiu je pozitívny. Ja osobne sa nebojím verejne vyjadrovať. Mám rada diskusie, rada si vypočujem aj iné názory, ktoré môžu byť odlišné, ale tiež nás posúvajú vpred.
  • Vhodná forma, myslím si, že je dôležité diskutovať o takýchto témach. Pán vedel čo a ako má robiť a vedel veľmi dobre využiť slabiny. Nútil nás zamyslieť sa a pozrieť sa na problémy z rozličných uhlov pohľadu.
  • Beseda bola pestrým oživením našich hodín občianskej náuky. Mali sme možnosť rozprávať sa o problémoch, ktoré trápia nielen Slovensko, ale aj celý svet. Pri ich riešení sme zistili, že nie je vôbec jednoduché vyrovnať sa s takýmito situáciami. Keby mám takúto možnosť ešte raz, určite by som ju využila a stretnutie si zopakovala.
  • Bolo to zaujímavé. P. Struhár bol v pohodičke, celkom frajer. Bolo fajn, že sme pracovali v kolektíve na nejakom probléme.
  • Extrémizmus treba riešiť, diskutovať o ňom a o jeho prejavoch, pretože v dnešnej dobe sú niektorí ľudia málo tolerantní a empatickí. Ľudia sa niekedy boja prejaviť svoj názor a podobné besedy a aktivity im vedia pomôcť v tom, aby sa to naučili.
  • Bolo to super. P. Struhár sa snažil, aby sme používali logické myslenie a argumentovali. Chcel od nás, aby sme problémy nerozoberali povrchne, ale do hĺbky.

Mgr. Andrea Bartlová


Fotogaléria

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac Október 2024 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31