Exkurzia do NR SR a informačnej kancelárie EP na Slovensku

V predvianočnom čase sme sa my, maturanti Gymnázia v Partizánskom, rozhodli, že si ešte pred odchodom na zimné prázdniny trošku preopakujeme maturitné otázky z občianskej náuky. Pomôcť nám pri tom mala exkurzia, ktorú pre nás 12. 12. 2012 zorganizovali pani profesorky Fedorová a Bartlová. Lákadlom pre nás bola aj možnosť skontrolovať pri práci poslancov NR SR.

Prísna prehliadka ochranky pri vchode do budovy nám náladu nepokazila, pozorne sme počúvali výklad pracovníčok NR, ktoré nám priblížili jej históriu, štátne symboly a previedli nás priestormi celej budovy. Bolo pre nás zaujímavé počúvať výklad, ale aj sledovať miesta, ktoré dôverne poznáme z televízie, všímali sme si prácu novinárov a v neposlednom rade všade okolo nás  sa pohybujúcich poslancov. Po prehliadke vzácnych obrazov od Brunovského sme sa usadili v kinosále, kam za nami prišiel pán poslanec Martin Fedor. Vysvetlil nám tvorbu zákonov, štruktúru NR SR, ochotne odpovedal aj na naše otázky, ktoré sa týkali štátneho rozpočtu, ale aj jeho cesty k politike. Nemal však času nazvyš a aj my sme boli zvedaví na rokovanie, a tak sme sa po spoločnom vyfotografovaní rozlúčili.

nrsr-1

Hoci nás dopredu pani profesorky pripravovali na to, že v sále bude málo poslancov, pohľad z balkóna do rokovacej miestnosti nás aj tak prekvapil. Keď sme zistili, že nie sú prítomní ani poslanci prihlásení do diskusie, nechcelo sa nám veriť, že takto sa diskutuje  o najdôležitejšom zákone štátu – o štátnom rozpočte! Stihli sme si vypočuť aspoň príspevok poslanca Alojza Hlinu a sklamaní sme museli uvoľniť miesto ďalšej skupine študentov.

nrsr-2

Naša cesta pokračovala k cieľu druhej časti exkurzie, k informačnej kancelárii EP na Slovensku, kde sme si chceli zopakovať vedomosti o inštitúciách EÚ.
Všimli sme si, že zasneženú ulicu lemuje neobvyklé množstvo policajtov a po chvíli sme počuli, potom videli a dokonca sme zapojili aj tretí zmysel – čuch, lebo sme aj cítili protest slovenských poľnohospodárov, ktorí vyjadrovali svoju nespokojnosť s dotáciami a ich nerovnomerným rozdeľovaním v krajinách EÚ. Na pomoc si priviezli do hlavného mesta traktory, teliatka a kopu hnoja, ktorú demonštratívne vysypali na mieste protestu. Chvíľu sme toto zhromaždenie sledovali a pani profesorky nám vysvetlili, čo je dôvodom oprávneného hnevu pracovníkov rezortu poľnohospodárstva.

strajk

Keď sa rozišli, vošli sme do informačnej kancelárie. Tu na nás už čakali príjemní mladí ľudia, ktorí si pre nás pripravili dve prehľadné prezentácie – o práci inštitúcií EÚ a aj o Nobelovej cene – v spojitosti s tým, že ju v tomto roku získala EÚ. Zodpovedali na naše otázky, lebo nás zaujímalo veľa vecí a aj to, či o proteste, ktorý bol vonku na ulici, sa dozvedia v Bruseli. Ako dobre sme počúvali prednášky a či sa pripravujeme na maturity zodpovedne, ukázal test, ktorý nasledoval. Vedomosti súťažiacich tímov boli veľmi vyrovnané, o víťazstve 4.C rozhodli bodové rozdiely, ale spokojní boli aj ostatní súťažiaci, pretože všetci dostali pekné vecné ceny.

zasadacka

Dobrá nálada pokračovala, lebo nasledovalo prekvapenie – boli sme pozvaní na občerstvenie pri príležitosti odovzdania NC EÚ. A dokonca tí, ktorí si tiež chceli overiť svoje vedomosti, mohli tak urobiť pri Kolese šťastia. Takúto „súťaženiachtivú“ skupinu tu ešte asi nikdy nemali! Dve príjemné hodiny, ktoré sme tu strávili, sme ukončili potleskom a vydali sme sa absorbovať vianočnú atmosféru do centra mesta na vianočné trhy.

koleso stastia

V tento deň sme si veľa poznatkov zopakovali a upevnili, no a ďalšie sme zase získali. Najdôležitejšie bolo, že sme videli prepojenie teórie s praxou, a preto sa účastníkom exkurzia veľmi páčila. Za všetkých maturantov

Majka, Viki, Mária, Lenka a Robo