Exkurzia Auschwitz - Krakov

Dňa 28.10 2015 sme navštívili jeden zo 6 koncentračných vyhladzovacích táborov Auschwitz, ktorý vznikol v roku 1940 na miestach opustených kasární v Poľsku. V roku 1941 bol rozšírený o Auschwitz II - Birkenau a ako sme sa neskôr dozvedeli, zahynulo tu 1 000 000 – 1 500 000 nevinných ľudí. Nie je možné určiť presné čísla, pretože nacisti všetky dokumenty o väzňoch zničili v januári 1945 pred príchodom Červenej armády.

auschwitz

Keď sme vchádzali do areálu, uvideli sme nápis Arbeit macht frei. Znamenalo to, že práca oslobodzuje, ale, samozrejme, toto nebola pravda. Boli sme v mnohých murovaných barakoch, ktoré boli očíslované a plné dokladov, fotografií a osobných vecí väzňov, boli tu ich kufre, topánky, okuliare a hrnce, ktoré si so sebou priniesli. Najsilnejším momentom bolo vidieť niekoľko ton ľudských vlasov a vedieť o tom, ako ich fašisti získali a na čo ich požívali. Dokonca tu jedna návštevníčka z Izraela odpadla a nám došlo, že možno tu stratila svojich príbuzných.

Po prehliadke bloku č. 11, kde nacisti skúšali rôzne techniky mučenia a zabíjania (prvýkrát tu bol použitý cyklón B), sa nám úsmevy z tvárí úplne vytratili. Už sme len nemo počúvali výklad našich sprievodcov a aspoň sme zapálili sviečky na dvoch pietnych miestach - jednu v Auschwitzi a druhú v Birkenau.

auschwitz

Po 3,5-hodinovej prehliadke koncentračného tábora nám pani profesorky naplánovali niečo, aby sme sa odreagovali a trošku uvoľnili emočné napätie. Bola to návšteva prekrásneho Krakova. Mohli sme obdivovať pamiatky v historickej časti mesta. Najviac sa všetkým páčil hrad Wawel, ktorý bol ako z rozprávky, ale veľmi pekné boli aj Katedrála svätého Václava a svätého biskupa Stanislava pri Kráľovskom zámku a Hlavné námestie s Bazilikou Nanebovzatia najsvätejšej Panny Márie, renesančná trhová hala Sukiennice, pomník Adama Mickiewicza, pri ktorom sme sa stretli pred odchodom domov. Mesto nás prekvapilo príjemnou atmosférou, ktorú sme pocítili pri večernej prechádzke námestím. Nakoniec sme si kúpili rôzne suveníry  a krowky - typickú poľskú maškrtu.

Krakov

Krakov

Cestou domov sme už boli po celodennom chodení poriadne unavení, ale plní dojmov (či už smutných alebo vtipných) a nových zážitkov z výletu. Prehliadka Krakova nás síce upokojila, no v pamäti nám navždy budú rezonovať slová pani sprievodkyne: "Vy prídete domov, oddýchnete si, dobre sa najete, stretnete sa s rodičmi, súrodencami, večer si ľahnete do teplých postelí, ale nikdy nezabudnite na tých, o ktorých som vám rozprávala. Oni také šťastie ako vy nemali!"

auschwitz

                                                                           Margaréta Beňová a Alžbeta Hollá, 2.


Fotogaléria