Úspech v krajskom kole dejepisnej súťaže

Trochu upršanú stredu 5. apríla sa trojica študentov gymnázia rozhodla zasvätiť našej histórii a zabojovať v Medzinárodnej dejepisnej súťaži gymnazistov Slovenskej republiky Českej republiky. Krajské kolo tohto ročníka prebehlo, ako každoročne, na pôde Úradu Trenčianskeho samosprávneho kraja.

Na súťažiacich čakalo množstvo vedomostných otázok z pomerne zložitého obdobia československých dejín. Boli to práve roky 1949 až 1967.  Študenti  si museli preštudovať politické, historické, no aj kultúrne dianie tejto ťažkej doby. Informácie a vedomosti však museli čerpať z rôznych zdrojov. Vôbec pritom nemali záruku, či sa im práve tie konkrétne zídu.

Túto súťaž  už niekoľko rokov organizuje Mgr. Miroslav Stulák z Gymnázia v Chebe. Úroveň prípravy študentov bola pre mnohých účastníkov príjemným prekvapením a na všetkých okrem príjemnej atmosféry čakalo i chutné občerstvenie. Po úvodnej registrácii sa tímy pobrali do zasadacej miestnosti. Tu na nich už čakali testové hárky obsahujúce úlohy s výberom správnej možnosti, doplňovaním odpovede, spájaním pojmov  či fotografiami osobností. Každý rok vypracuje sériu otázok týkajúcich sa určitého historického obdobia odborná komisia. Vďaka tomu si súťaž udržuje veľmi vysokú latku.

turčeková bielich škarbala

Nášmu tímu v zložení Diana Turčeková (3.C), Márius Bielich (3.C) a Daniel Škarbala (3.A) sa tento rok podarilo umiestniť na druhom mieste z celkovo štrnástich zúčastnených tímov, čím si vybojovali aj postup do medzinárodného kola. To sa uskutoční až v novembri tohto kalendárneho roka v Chebe. Dovtedy majú postupujúci dosť času na svedomitú prípravu a nasávanie všetkého, čo sa z totalitného obdobia zachovalo. Snáď im to prinesie okrem pekných výsledkov aj lepší prehľad o vlastných dejinách a pomôže im to kriticky premýšľať. Lebo to je vlastne jedným z hlavných cieľov tejto originálnej súťaže.


Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac December 2023 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31