Obnova náučno-relaxačného chodníka Salaš - Chata Ondrej

Náučný chodník bol nápadom študentov a pedagógov Gymnázia v Partizánskom v rámci projektu Comenius – medzinárodné partnerstvá, ktorý sa realizoval v rokoch 2012-2014. Keďže voda, vietor a tzv. "turisti" zanechali výraznú stopu na drevených stĺpoch a informačných tabuliach, rozhodli sme sa o obnovu Náučno-turistického chodníka Salaš - Chata Ondrej v rámci participatívneho komunitného rozpočtu TSK.

Drevené stĺpy stratili stabilitu, bolo ich treba vymeniť a predtým namoriť. Taktiež bolo treba vymeniť prekážkovú dráhu, ktorá tiež stratila stabilitu. Po nevyhnutných opravách môže Náučno-turistický chodník slúžiť širokej verejnosti, nakoľko práve táto lokalita je veľmi turistami turistami navštevovaná počas celého roka. Pri turistických vychádzkach sa môžu obyvatelia poučiť o histórii rodu Šimoni, ale aj o Albínovi Grznárovi. Taktiež sa dozvedia o rastlinách a živočíchoch, ktoré žijú v tejto lokalite a v neposlednom rade si môžu celé rodiny zacvičiť na zhotovených stanovištiach. Cvičenia sú totiž vhodné pre všetky vekové kategórie.

Projekt sa začal realizovať až v septembri, nakoľko bolo veľmi zdĺhavé získať potrebné potvrdenia z Ministerstva vnútra SR a zo Slovenskej rady rodičovských združení. Preto aj zmluva medzi školou a zriaďovateľom (TSK) bola podpísaná až v polovici septembra 2019. Museli sme začať pracovať so zvýšeným úsilím, ale nakoľko nám vyšla v ústrety firma Colorex, kde sme nakúpili väčšinu materiálu, práce začali úspešne napredovať. Zapojili sa učitelia školy spolu so študentami a ich rodičmi, ktorých sme požiadali o pomoc.

Nové stĺpy sme najskôr ošetrili namorením, aby vydržali zmenu poveternostných podmienok čo najdlhšie. Najväčším problémom bolo vynášanie materiálu na jednotlivé stanovištia, nakoľko sa do blízkosti chodníka dá dostať autom len na jedno miesto. To sa nám po strastiplnej ceste aj podarilo. Niektoré miesta boli vo svahu, preto aj práce boli trochu obtiažnejšie. Na tieto miesta sme museli vlastnoručne vynášať materiál. Trasa je dlhá asi 4 km. Po veľkom úsilí sa chodník podarilo obnoviť a môže slúžiť širokej verejnosti ďalšie roky.

Po absolvovaní turistickej trasy si môžu obyvatelia oddýchnuť v peknom lesnom prostredí na zakrytých lavičkách so stolom, kde sa môžu občerstviť. Môžeme skonštatovať, že finančné prostriedky z participatívneho komunitného rozpočtu TSK sa použili na dobrú vec, pretože pobyt a pohyb na čerstvom vzduchu je v dnešnej uponáhľanej dobe mimoriadne dôležitý. Celý proces obnovy náučného chodníka je zdokumentovaný fotografiami.

Participatívny komnitný rozpočet TSK


Fotogaléria

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac Jún 2024 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30