Turecko

Vďaka projektu Comenius získali študenti a učitelia našej školy možnosť spoznávať prírodné krásy európskych krajín. Ide o spoluprácu 8 európskych krajín, okrem Slovenska sú to Turecko, Grécko, Taliansko, Poľsko, Maďarsko, Rumunsko a Česká republika. Úvodné stretnutie sa konalo 11.-17. novembra v Turecku, v meste Mersin. Našu školu a krajinu zastupovali študentky 3.B, Lujza Kňazeová a Elenka Králiková, v doprovode p. prof. Poluchovej a Peciarovej.

I keď možno trochu s obavami, ako to celé dopadne, akí budú partneri z iných krajín, či strach z búrlivej situácie v neďalekej Sýrii (mesto Mersin je iba pár hodín cesty od sýrskych hraníc), no zároveň plné očakávania a s dobrou náladou sme sa vydali na cestu. Naša púť sa začala vo Viedni letom do Istanbulu, odtiaľ ďalším lietadlom do Adany, kde už netrpezlivo čakali naši hostitelia, aby nás odviezli do ich krásneho prímorského „mestečka“ Mersin , ktoré má 2 milióny obyvateľov. Pred bránou školy nás privítala turecká študentka Merve, keďže práve jej domov sa na týždeň stal aj domovom Elenky a Lujzy. V obklopení voňavých mandarínkových, pomarančových, či citrónových stromčekov to bol nezabudnuteľný zážitok. A práve tu sme si uvedomili, akí sú tureckí ľudia pohostinní a dobrosrdeční, hoci sami žijú jednoduchým, skromným životom, vďačne sa dokážu podeliť s inými.

O nádherné zážitky nebola núdza. V pondelok ráno nás vítala celá škola, všetci študenti i učitelia, nastúpení pred budovou školy, vyzdobenou štátnymi vlajkami všetkých zúčastnených krajín. Hlavným cieľom prvého spoločného stretnutia bolo spoznať partnerov z iných krajín a dohodnúť sa na ďalších úlohach v realizácii projektu. Veľmi nás potešilo, že prezentácia našej krajiny, mesta Partizánske i našej školy zožala veľký úspech. Nakoľko je projekt tejto medzinárodnej spolupráce zameraný na poznávanie prírodných krás jednotlivých európskych krajín, aj návšteva Turecka sa niesla v tomto duchu. Absolvovali sme mnoho výletov do nádherných kútov tureckej prírody, videli sme množstvo prekrásnych kultúrnych pamiatok, ochutnali tradičné turecké, národné jedlá a to všetko v doprovode úžasných, dobrosrdečných, priateľských ľudí.

Vďaka zaujímavému a bohatému programu sme si ani nestihli uvedomiť, ako ten týždeň rýchlo ubehol. So smútkom a krásnymi spomienkami sme sa rozlúčili s novými priateľmi, nádherným počasím a prírodou. (Kým u nás doma bolo mrazivé novembrové počasie, to turecké nám skôr pripomínalo letnú pohodu).

Domov sme sa vrátili plné prekrásnych zážitkov, nových skúseností, bohatšie o nových priateľov a samozrejme šťastné, že sme práve my mali možnosť toto celé zažiť. Veľká vďaka preto patrí najmä p.prof. Poluchovej a celému tímu študentov a učiteľov, ktorí na projekte spolupracujú. Hoc si takáto práca vyžaduje množstvo úsilia a trpezlivosti, má obrovský význam pre zbližovanie národov a kultúr. Už teraz sa tešíme na návštevy ďalších európskych krajín, v marci to bude Poľsko, v máji Taliansko a v júni s radosťou privítame vzácnych priateľov v našom meste, v našej škole.

Natália Peciarová


Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac Júl 2024 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31