Exkurzia do Serede a Nitry

V utorok 17. mája 2022 sa 3.D spolu so 4.D spoločne vydali na exkurziu, ktorú pre nás zorganizovali pani profesorky Fedorová a Bartlová. Náplň zodpovedala ich aprobácii, a tak sme prežívali občiansku náuku a literatúru v praxi.

Prvá časť bola venovaná najsmutnejšej časti našich dejín – druhej svetovej vojne a špeciálne holokaustu. Navštívili sme Múzeum holokaustu v Seredi. Najskôr sme mali prednášku na tému Deti a holokaust. Z veľmi dobre spracovanej prezentácie sme sa dozvedeli veľa nových informácií o tom, že aj deti boli obeťami fašistov. Bolo to psychicky náročné, pretože išlo o našich rovesníkov. Zapamätali sme si hlavne, že v roku 1942 odišiel prvý transport s 1000 dievčatami do Auschwitzu a podarilo sa prežiť iba dvadsiatim dvom z nich. Posledné zomrelo pred pár týždňami.

Múzeum tvorí päť barakov a v každom je iná expozícia. Je tu zachytený vznik holokaustu, koncentračné tábory v celej Európe, ukážka toho, ako to v Seredi vyzeralo počas vojny... Zaujalo nás hlavne to, ako boli na sklených tabuliach zapísané mená obetí, aby sme si uvedomili, že to neboli len čísla, ale ľudia, ktorí mali svoje meno a tiež, aby sme na nich nezabudli. Nové pre nás bolo aj to, že statočným ľuďom, ktorí ukrývali Židov vo svojich príbytkoch a nebáli sa riskovať svoj život, bol po vojne udelený titul Spravodlivý medzi národmi a v tomto múzeu o tom svedčí časť s olivovníkom.

Aby sme prejavili svoju úctu obetiam holokaustu, zapálili sme kahance pri dobytčom vagóne, ktorý bol 2x použitý na transport  ľudí do koncentračných táborov.

Druhá časť exkurzie bola veselšia. Čakala na nás historická časť mesta Nitra a v nej socha Pribinu, morový stĺp, súsošie sv. Cyrila a Metoda, diecézne múzeum a majestátna Katedrála sv. Emeráma. Od pani sprievodkyne sme sa dozvedeli o tom, že Nitra stojí na siedmich pahorkoch, videli sme odkrytú fresku, ktorá sa skrývala za oltárom, vzácne relikvie, pozlátené monštrancie s množstvom drahokamov, ale aj nálezy z obdobia Veľkej Moravy.

Domov sme sa vracali unavení, pretože sme prešli počas dňa niekoľko kilometrov, ale určite aj plní nových vedomostí a silných dojmov. Po dvojročnej prestávke, keď nám korona nedovolila využívať tento spôsob učenia sa, to bol pre nás deň plný zážitkov.

Jakub Lajstrík, Viktória Krátka, 3.D


Fotogaléria

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac Jún 2024 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30