Nevzdávajte sa pri počiatočnom neúspechu

Pokračujeme v sérii webinárov pre študentov a pedagógov nášho Gymnázia. Rôzni hostia a rôzne oblasti, v ktorých pôsobia, majú spoločného menovateľa - sprostredkovať účastníkom webinárov informácie, odpovedať na otázky a pomôcť sa zorientovať.
 
Vo štvrtok 24.3.2022 sme sa virtuálne stretli vo svete médií. Hosťami p. Znášika boli Dominika Píšťanská, Erik Rybanský a Jakub Kovalík. Prvýkrát v početnejšej zostave, čo sa ukázalo ako skvelý nápad. V podnetnej a vzájomne dopĺňajúcej sa atmosfére hodina a pol prešla ani nevieme ako.
 
Dominika PíšťanskáDominika bola študentkou osemročného gymnázia. Od malička rada čítala, písala, tvorila. Bavili ju jazyky. V maturitnom ročníku si teda prirodzene zvolila blok humanitných predmetov. Spoločenskovedný seminár vníma ako veľmi prospešný aj vzhľadom k skladbe predmetov na žurnalistke, ktorú sa napokon rozhodla študovať. Vedomosti z psychológie, filozofie jej poskytli potrebný prehľad. Hoci láska k jazykom bola silná a lákalo ju študovať holandčinu a taliančinu, potreba písať, informovať bola silnejšia. Vyštudovala žurnalistiku v Nitre. Počas bakalárskeho štúdia pracuje v RTVS ako helferka, neskôr získala samostatnú pozíciu v redakcii zahraničného spravodajstva. Magisterský titul dokončila v Bratislave a popritom pracovala už na spomenutej pozícii. Počas rozprávania si zaspomína na študentské časy na univerzite - písavali veľa priam "drastických" diktátov, avšak príprava, ktorú získala na Gymnáziu ju zachránila, dokonca aj pred vyhadzovom zo skúšky. Spätne zdôrazňuje vhodnosť zvolenia predmetu história v maturitnom ročníku. Vzhľadom na všeobecný prehľad, prepojenie udalostí a faktov, je to akoby vedomostná nadstavba aj v iných oblastiach. Je potrebné poznať a rozumieť veciam v kontexte.
Dominika po šiestich rokoch práce v redakcii spravodajstva opúšťa RTVS a pracuje v PR agentúre SEESAME, kde vedie kontentový tím. Pracuje akoby v malej redakcii. Ich klientami sú národné pobočky spoločností ako IKEA, Coca Cola, McDonalds, Shell. Robí rozhovory, nakrúca reportáže, moderuje, nahráva podcasty. Pre ňu je podstatné byť neustále v kontakte s novinárčinou. 
 
Erik Rybanský
Erik zmaturoval na Gymnáziu v roku 2015. V maturitnom ročníku si podal dve prihlášky na vysokú školu. Rozhodoval sa medzi žurnalistikou a Fakultou masmediálnej komunikácie v Trnave. Stavil na istotu a keďže na FMK sa mohol dostať bez prijímacích pohovorov, nemal čo riešiť. Od začiatku potreboval cítiť priestor na realizáciu. Aj preto FMK bola od začiatku dobrá voľba. Vedomosti získané v predmete spoločenskovedný seminár využíval aj počas štúdia na vysokej škole. Svoj talent a zameranie začal objavovať už počas stredoškolského štúdia, pracoval v masmediálnom krúžku, kde pod vedením p. Znášika strihá filmový materiál, učí sa klásť otázky, stáť pred kamerou a pracovať s hlasom. Táto príležitosť mu pomohla sa nasmerovať, objaviť v sebe silné stránky a začať si postupne plniť svoj sen (už v druhom ročníku totiž na otázku svojho učiteľa "Čo len z Teba bude?", odpovedal: "Športový redaktor, pán profesor".)
Počas prvého ročníka vysokoškolského štúdia praxuje v RTVS v športovej redakcii. Tejto inštitúcii ostal verený a pôsobí tu šiesty rok, aktuálne na poste editora športového bloku v rannom spravodajstve.     
 
Jakub Kovalík
Jakub zmaturoval v roku 2010, jeho prvotná voľba vysokej školy ani zďaleka nepripomínala svet médií. Začal študovať na STU Bratislava informatiku. Bavila ho fyzika, angličtina. Postupne sa hľadá a nachádza. Odchádza z STU, rok a pol pracuje v rôznych zamestnaniach, potom si podáva jednu jedinú prihlášku na FMK UCM Trnava a je úspešný. Štúdium dokončil a je za to rád, dokonca aj za skúsenosť , že to na prvýkrát nevyšlo, že nenašiel hneď tú správnu školu, že musel chvíľu počkať na správny vietor. "To nie je prehra, je to skúsenosť a šanca nájsť svoj smer," hovorí Jakub.
Fotografia ho bavila už na strednej škole, tomu sa venuje aj na univerzite. Študuje pod vedením tvorivých pedagógov, angažuje sa vo fakultných projektoch, spolupracuje na propagácii školy. Jeho univerzitné štúdium stále využíva aj v súčasnosti, kedy pracuje ako fotograf na voľnej nohe. Fotí pre Divadlo Jána Palárika v Trnave, má komerčných klientov, venuje sa produktovej fotografii, ale aj svadbám. Zdôrazňuje dôležitosť a význam kontaktov, ktoré získal počas štúdia. Inými slovami, vzťahy - nenahraditeľné a potrebné po celý život. Súhlasne prikývli aj Dominika a Erik.    
 
Webinár masmédiá žurnalistika fotografia
 
Témy diskusie sa prelínajú a posúvajú. Odznela aj otázka smerom k jazykovej kultúre a úrovni používania spisovného jazyka v médiách. Je zaujímavé a veľmi inšpirujúce sledovať, ako profesionálne naša trojica pôsobí. Ako sa zhodnú na hodnotách, na dôležitosti diváka a úcte k nemu. Ich odpovede sú citlivé, trefné. plné nadhľadu.
Záver stretnutia je krásny. "Život je cesta", vraví Dominika. Preto jeden zdanlivý neúspech, v podobe trebárs aj neúspešného prijímacieho konania na vysokú školu, nič neznamená. Je to šanca nájsť podobný smer, a opäť po roku, znovu skúsiť šťastie. A je to aj možnosť ísť úplne inou cestou. Želám nám všetkým, aby sme na našej ceste, v našich životoch, stretali hlavne ČLOVEKA.
-zg-Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac Máj 2024 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31