Všetci si budeme pamätať, čo je derniéra

19. január 2008 – 17. jún 2022, premiéra a derniéra hry Williama Shakespeara Skrotenie zlej ženy na doskách SND v Bratislave. Krásny slnečný piatok prilákal do divadla aj autora prekladu Ľubomíra Feldeka, ktorý sa prišiel rozlúčiť s jedným so svojich literárnych „detí“. Ani my sme si nemohli nechať ujsť príležitosť naživo vidieť túto slávnu komédiu, v ktorej excelovali predovšetkým Diana Mórová v úlohe Catariny a Tomáš Maštalír ako Petruccio.

Fraškovitý príbeh sa odohráva nielen pred divákmi, ale zároveň ho hrajú v rámci „hry v hre“ komedianti pre primitívneho Zurvalca, ktorý priveľmi holduje alkoholu. Zistili sme, že „divadlo v divadle“, s ktorým sme sa zoznámili pri čítaní Hamleta, nie je pre Shakespeara ničím výnimočným. Tiež sme videli, ako môže dramatik využiť zámenu postáv. Bolo pre nás veľmi zaujímavé, ale i poučné sledovať temperamentný boj pohlaví.

Prekvapilo nás, ako herci počas predstavenia nenásilne využívali interakciu s publikom, Martin Šalacha v role Zurvalca dokonca i prestávku. Keďže sme mali vynikajúce miesta v prvých radoch, tak hlavne s nami. To si budeme určite ešte dlho pamätať! Okrem skvelého celkového dojmu by sme mohli vyzdvihnúť aj jednotlivé výkony hercov, ktoré potešili nielen dokonale naučenými textami, ale predovšetkým skvelou improvizáciou. Bolo vidieť i počuť, že herci si posledné predstavenie tejto hry užívajú.

Profesionálna, ale súčasne uvoľnená atmosféra sa nám veľmi páčila, často a veľa sme sa smiali. Skoro tri hodiny na udržanie pozornosti divákov je dosť, ale máme pocit, že sa to aktérom podarilo. Príjemný kultúrny zážitok si radi zopakujeme aj v budúcom školskom roku a už teraz sa tešíme, čo nám naša slovenčinárka vyberie.

študenti I.A, VI.D

SND Bratislava

SND Bratislava


Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac Júl 2024 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31