Úspech a postup na Festivale vedy a techniky

AMAVET – Asociácia pre mládež, vedu a techniku je občianske združenie, ktoré podporuje neformálne vzdelávanie, tvorivé myslenie, zmysluplné trávenie voľného času a to všetko s plným využitím najnovších poznatkov vedy a techniky. Ich činnosť vedie mladých ľudí k zamýšľaniu sa nad globálnymi problémami na našej planéte, hľadaniu cesty k ich riešeniu i uľahčeniu života ľudí na Zemi. AMAVET je organizátorom súťažnej prehliadky vedecko-výskumných a technických projektov Festival vedy a techniky (FVaT).

Jedným takýmto technickým talentom a výskumníkom, ktorý sa súťaže zúčastňuje, je i študent nášho Gymnázia v Partizánskom, maturant Ondrej Škorňák, ktorý sa od roku 2011 venuje robotike. So svojim bratrancom, študentom Strednej odbornej školy J. A. Baťu Lukášom Hošekom, pod vedením Ing. Ľudovíta Barančeka (CVČ Partizánske, absolvent Gymnázia Partizánske) vytvárajú robotov. Je úžasné byť stále deťmi, hrať sa, a pritom využívať svoj talent, vedecký potenciál, technické znalosti  a zručnosti na vytvorenie robota, ktorý bude prospešný pre celé ľudstvo. V minulom školskom roku obsadili 1. miesto v súťaži ISTROBOT s robotom na zbieranie plechoviek, čím ušetrí našu prácu a zároveň chráni naše životné prostredie.

Tohtoročné finálové kolo FVaT sa konalo v Bratislave v dňoch 8. – 10. novembra 2021, kam chlapci postúpili z krajského kola organizovaného v Partizánskom.  V silnej konkurencii vedátorov z celého Slovenska získali títo skromní, no múdri chlapci postup do jednej zo svetových súťaží Step into the Future, ktorá sa uskutoční v Ruskej federácii. Ich projektom bol Tlačidlový tester PPP 7E5, alebo tiež  Buttontester typ PPP 7E5. Je to elektronický prístroj, ktorého účelom je testovanie jednotlivcov a ich P - pozornostných, P - pamäťových a P – pohybovo - rýchlostných vlastností. Okrem mentálnych zručností toto zariadenie trénuje do istej miery aj pohyblivosť a motorický postreh napríklad študentov v rôznych fázach vyučovania.

My vám, chlapci, srdečne gratulujeme k vynikajúcemu oceneniu!

                                                                                                                                     Zuzana Poluchová


Fotogaléria

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac August 2022 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31