Cesta za poznaním IV.

Po dvoch rokoch Gymnázium Partizánske opäť zorganizovalo poznávací zájazd do Švajčiarska, ktorý absolvovalo 38 študentov a 10 učiteľov z gymnázia a ďalších škôl.

Cesta sa zdala spočiatku dlhá, ale odmenou nám bola prvá zastávka vo Winterthure vo vedeckom centre Technorama, kde sme si na vlastnej koži mohli odskúšať rôzne pokusy objasňujúce fyzikálne, chemické a biologické zákony.

technorama

Nasledujúci deň sme pokračovali v našej ceste do vedeckého pracoviska  svetového formátu – CERN, kde nás sprevádzali vedci a fyzici zo Slovenska, ktorí tu pracujú. V úvodnej prednáške sme sa dozvedeli, ako celý urýchlovač funguje a aké deje v ňom prebiehajú. Potom sme navštívili „mozog“ celého komplexu – Cern Control Centre a hoci priamo do riadiacej sály je vstup zakázaný, trojica žiakov sa dostala na chvíľu aj dovnútra. Nakukli sme aj do vesmíru – videli sme riadiace centrum detektora kozmického žiarenia, ktorý je umiestnený priamo na orbitálnej stanici ISS, odkiaľ on-line prichádzajú dáta z meraní. Vo výskumnom stredisku magnetov sme videli jednotlivé komponenty urýchľovača predtým, ako sa vložia do samotného tunela urýchľovača. Z množstva nepredstaviteľných čísel len niekoľko: na 27 kilometrovej dráhe urýchľovača sú štyri podzemné laboratóriá (vysoké ako výškova na námestí v Partizánskom), v ktorých prebiehajú zrážky zväzkov protónov každých 90 mikrosekúnd. Protóny počas jedinej sekundy 11 tisíckrát prekročia hranicu medzi Švajčiarskom a Francúzskom. Celý tento komplex technických zariadení funguje pri teplote 1,8 K (kelvina), čiže -271,4°C. Prehliadku CERNu sme ukončili obedom v jedálni pre zamestancov. Ktovie, možno pri niekom z účastníkov zájazdu sedel aj nejaký držiteľ Nobelovej ceny, ktorých tu pracuje niekoľko.

Popoludnie sme venovali humanitným vedám a návšteve Paláca národov – európskeho sídla OSN. Sprevádzala nás slovenská pracovníčka, ktorá nám objasnila, ako OSN funguje, povedala nám aj niečo o histórii organizácie a taktiež aj o budovách, v ktorých OSN sídli. Tentokrát sme navštívili len dve z rokovacích sál, pretože v jednej práve prebiehalo tretie kolo rokovaní o zastavení vojny v Sýrii. To bolo aj vysvetlením množstva ľudí rôznych rás a národností z celého sveta. Ďalšia zo sál práve prechádza rekonštrukciou. 

Napriek nepriaznivému počasiu sme sa prešli po nábreží Ženevského jazera a historickým centrom Ženevy.

Na posledný deň pobytu vo Švajčiarsku sa tešili najmä naše mlsné jazýčky. Krajina je známa výrobou kvalitného syra a čokolády, preto sme navštívili syráreň Le Gruyére (legrijér). Ako vstupenky slúžili malé vzorky vyrábaných syrov. Samozrejmosťou bola malá ochutnávka a kúpa syrov. Mnohých fascinovalo obrovské množstvo 50-kilových bochníkov syra, ktorých tu naraz dozrievalo asi 7500.

Presunuli sme sa o pár kilometrov ďalej do mestečka Broc, kde sídli čokoládovňa Cailler patriaca pod spoločnosť Nestlé. Krásna interaktívna prehliadka (v angličtine) nám priblížila vznik a rozvoj čokoládovne od dovozu kakaových bôbov a orieškov rôznych druhov až po balenie. Najviac sme sa zdržali v miestnosti so vzorkami čokolád a bonbónov určenými na ochutnávku. Návštevu sme zakončili nákupom čokolád rôznych veľkostí a chutí pre našich priateľov a rodinu. V ten deň normálny obed nechýbal asi nikomu.

Našou poslednou (neplánovanou) zastávkou bolo hlavné mesto Švajčiarska – Bern. Tu sme sa prešli historickým centrom mesta. Mestská radnica, orloj, štátna budova federácie, štátna banka a katedrála, všetko lemované riekou Aare – Bern je mesto z ktorého dýcha monumentálnosť a krása.

Nakoniec sa naši sprievodcovia rozhodli, že nám cestu domov obzvláštnia tým, že navštívime jeden z najmenších štátov sveta Lichtenštajnsko, kde vládne gróf "Rainer". Plní nových zážitkov sme sa vrátili šťastne na Slovensko. Chceme sa poďakovať našim učiteľom za prípravu a realizáciu štvrtého pokračovania Cesty za poznaním, výborným šoférom za bezproblémovú cestu, všetkým rodičom a sponzorom za možnosť absolvovať tento zájazd a spoznať veľa nového.

----

Po návrate sme pripravili elektronický dotazník, v ktorom účastníci vyjadrili svoje pocity z návštevy Švajčiarska. Niekoľko postrehov zverejňujeme:

S akými očakávaniami si sa prihlsoval/a na zájazd?
Zaujimal ma CERN, pretože nie som síce uplne zorientovaná v tejto oblasti, ale rada by som sa v budúcnosti uplatnila v niečom podobnom. A teraz som konečne videla, aké široké využitie má celý tento veľkolepý projekt, o ktorom som predtým vedela ozaj málo.
---
Hlavne vidieť nové časti Európy, kultúry, mestá a spoznať nové zaujímavé veci z oblasti fyziky (hoci ju veľmi nemusím) a vedy všeobecne.

Čo sa ti najviac páčilo v Technorame?Pokusy v oblasti mechaniky, ľudské yoyo... Bolo toho fakt veľa.
---

Faradayova klietka, elektrina.
---
Ja sa neviem dohrať s kmitaním a magnetmi.
---
Ťažká otázka. :) Zaujala ma "prednáška o bleskoch", ale dobré boli aj časti s hudbou.
---
Toho je veľa, ale hlavne magnety a plazma.

---
Prístroj na detekciu častíc alfa, beta a miónov.
---
Hlavolamy, ale hlavne to, že všetko, čo tam je, sa môže vyskúšať.

---
elektrické experimenty

---
pokusy z fyziky mikrosveta
---
Hlavolamy, elektrina

Čo ťa najviac zaujalo v CERNe?
Z koľkých urýchľovačov sa celý komplex skladá, ak sa vyrábajú zväzky protónov.
---
celkom 9000 magnetov, priemerná stredná doba poruchy 1 týždeň, náklady na prevádzku 250.000 €/h, po schladení sa LHC "scvrkne" o 300m.... mám pokračovať?
---
Výroba 1 gramu antihmoty by trvala asi 1000 rokov; aby sme v urýchľovači dosiahli podmienky ako tesne po veľkom tresku, musel by byť veľký ako naša slnečná sústava; ATLAS je v podstate obrovský foťák, atď.
---
Vďaka výborne "polopatisticky" podanej prednáške som pochopil, ako funguje urýchlovač a v ňom zrážajúce sa častice.

Aký je Tvoj celkový pohľad na zájazd?
Bol som na zájazde už druhýkrát. Bol podla mňa pripravený úplne úžasne. Program bol bohatší ako na mojej prvej Ceste za poznaním. Stretla sa skvelá partia ľudí, myslím si, že sme boli celkom disciplinovaní. Všetko dopadlo na 1. Tento zájazd mi poskytol veľa skúseností do budúcnosti.
---
Splnil očakávania...i keď sa osobne by som vymenil Technoramu a Syr+Čoko+Bern za ďalšie dva dni v CERNe navrch
---
Ďakujem profesorom a organizátorom za ochotu to s nami absolvovať, boli ste milí, ohľaduplní a príjemní, dalo sa s vami pekne komunikovať a v prípade potreby bez problémov dohodnúť.
---
Kedy ideme opäť ?
---
Cely zajazd hodnotim na 1, páčilo sa mi v podstate všetko od Winterthuru az po nečakaný prejazd cez Lichtenštajnsko; ak sa bude podobný zájazd konať aj budúce roky, určite by som sa rád zúčastnil aj keď už budem chodiť na VŠ. Ďakujem.
---
Veľmi sa mi páčil a určite ho odporúčam. Dúfam, že sa budú konať ešte ďalšie podobné zajazdy.
---
Bolo super, rada by som si to zopakovala. :)
---
Som veľmi spokojný, že za toľké peniaze to nebol odfláknutý výlet, ale naozaj plnohodnotná, zaujímavá a poučná exkurzia do miest, kde už možno nikdy nebudem mať možnosť ísť.
---
Ja osobne som tento zájazd bral ako spoznanie CERNu, Technoramy a inštitúcií spojených s vedou a preto by som do zajazdu nezahŕňal kultúrne inštitúcie ako OSN či prehliadku Ženevy.
---
Zájazd bol dobrý, ďalšieho by som sa nezúčastnila z toho dôvodu, že raz stačí vidieť a je mnoho iných miest, kam sa dá ísť, nie preto, že by bol zájazd zlý.
----
Zájazd bol vynikajúci a bol podaný formou, ktorou zaujal každého a aj človek ako ja pochopil o čo ide. Naučil som sa kopec nových vecí a cítil sa ako múdrejší človek počas celého zájazdu. Ďakujem všetkým pedagógom, ktorí si dali tu námahu zorganizovať celý zájazd, zobrali na seba všetku zodpovednosť a umožnili nám odniesť si domov kopec zážitkov a nezabudnuteľných spomienok.
----
Skvelá vec, som rád že som bol
---
Všetko bolo super, rád by som sa zúčastnil aj nabudúce
---
Ještě jednou velké díky!!!!
---
Nad očakávania, okrem nedostatku času v Ženeve, trošku unaháňané - pochopiteľne, aby sa všetko stihlo, preto navrhujem deň navyše.

___________________
pripravil Martin Znášik


Fotogaléria