Cez projekt do Nórska

Gymnázium Partizánske je ako jedna z mála škôl na Slovensku zapojená do programu SK-Klíma, ktorý je financovaný z Nórskych grantov, štátneho rozpočtu Slovenskej republiky a rozpočtu TSK. Vďaka projektu ZELENÁ EURÓPA – NAŠA ZELENÁ ŠKOLA sa naše gymnázium stalo ekologickejším a zároveň sme mohli vylepšiť prostredie, v ktorom sa študenti vzdelávajú. Postavili sme vonkajšiu eko-učebňu, vybudovali zimnú záhradku a na strechu školy boli umiestnené fotovoltaické panely.

Vďaka tomuto projektu a v rámci Norway educlima study tour, čo je bilaterálna aktivita programu SK-Klíma pre základné a stredné školy, dostali traja zástupcovia našej školy (Ema Magdolenová, Dávid Melichárek a Filip Dvonč) príležitosť navštíviť Nórsko. Na spoločnom stretnutí viacerých zapojených škôl sme ostatným účastníkom v prezentáciách priblížili aktivity realizovaného projektu, predstavili mesto, v ktorom žijeme, školu, v ktorej študujeme a, samozrejme, nadviazali kontakty s nórskou strednou školou.

Ema Magdolenová: Keď sme sa dozvedeli, že sme boli vybratí, potešili sme sa, ale pociťovali sme aj veľkú zodpovednosť. Museli sme sa veľmi podrobne oboznámiť s projektom, jeho priebehom a výsledkami, pripraviť prezentácie a naše výstupy pred ostatnými. Veľké poďakovanie patrí hlavnému projektovému manažérovi Stanislavovi Hullovi, ktorý nám vysvetľoval prínos jednotlivých aktivít nášho projektu, ďalej pani Zuzane Galiovskej a tiež pánovi Michalovi Hullovi, ktorý cestu do Nórska s nami absolvoval.

Nórsko je krásna krajina s milými ľuďmi, množstvom zelene a je vidieť, ako sa snažia bojovať proti klimatickým problémom. Navštívili sme rôzne múzeá, parky, záhrady kráľovského paláca, známy lyžiarsky areál Holmenkollen, malé ostrovčeky s typickými farebnými domčekmi v bezprostrednej blízkosti Osla. Ochutnali sme vynikajúce nórske jedlo, ale najviac nás asi zaujala stredná škola Ski videregående skole. Bol to komplex viacerých budov s moderným vybavením, kde sa sústredia na problematiku týkajúcu sa globálneho otepľovania. Práve tam sme prezentovali projekty uskutočnené na Gymnáziu Partizánske a nadviazali nové kontakty. Z Nórska si odnášame iba pozitívne zážitky a odporúčame všetkým, aby túto krásnu krajinu navštívili. A budeme radi, ak sa tam ešte niekedy vrátime.

Chceme sa poďakovať za dôveru reprezentovať školu na medzinárodnej úrovni a za možnosť vidieť také krásne mesto, akým je Oslo.

Ema, Dávid a Filip


Fotogaléria

Kalendár podujatí

Predchádzajúci mesiac Október 2024 Nasledujúci mesiac
Po Ut St Št Pi So Ne
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31